Mom and daughter on Expedition Everest
  • On Jan 15, 2014
    Ken from IN Asked Note: This answer was provided prior to the change to planDisney and may still contain references to Disney Parks Moms Panel.

    Experiences, policies, pricing and other offerings are subject to change and may have changed since the date of this answer.

    We are going with 2 adults and 2 kids (4 and 2)... we plan on splitting an adult meal for the kids... how much would you estimate we'll wind up spending on an average counter service park meal (no reservation/table service and no dining plan)? Thanks

    Hi Ken:

    Eating at Disney World is a treat, but it also can be an expense. Planning a generic budget is difficult as everyone’s food needs are different. Generally speaking, a family of vegetarians probably can probably eat out for a lot less than a family of professional wrestlers. And of course, there are also tricks and ways to cut corners to eat for less, such as by replacing meals with a snack bar, skipping meals, eating extremely light or by sharing plates. The most accurate way to budget your expected dining expenses while at Disney World is to plan out several meals in advance by looking at the menus, including prices, that Disney and other Web sites post online.

    For mornings, you can grab a pastry and coffee at the resort or park which runs about $20 for a family of four.  For lunch and dinner, my family generally finds that it costs about $35 for a family of four to eat a counter service meal, which includes two adults meals and drinks and two kids meals (which generally include the entrée, two sides and a drink). The cost may be slightly less for you since your children will share an adult plate rather than two separate kid meals.  Another option is to grab a famous massive turkey leg lunch or dinner from a stand or cart. The cost of three turkey legs and drinks should cost under $25. For snacks, I would budget about $10-15 per day. You can find snacks around the parks, including fresh fruit, popcorn, and the Mickey Ice Cream Bar, which all run a few dollars each.  So I would expect about a $100 per day for three meals, snacks, and drinks.  However, that cost will go up oir down depending on your family's specific tastes.
thumbnail image for Jonas

Meet the Panelist: Jonas, New York

I am a family man and huge Disney fan raising two awesome and rambunctious boys.  As Disney Vacation Club members, we travel to Walt Disney World often. Learn More About Jonas

Didn't find what you were looking for? Click the Ask a Question button to open the Ask a Question dialogue box. If you are not logged in a dialogue box will appear to signin in order to ask a question.

To submit your question, please sign in now if you have not already done so.

Ask a QuestionOpens the Ask a Question dialog box.
x

Update Browser

For a better experience browsing this website, please download an updated version of Internet Explorer.


Or you can continue browsing without updating.